Energetski efikasne škole

Naša deca zaslužuju to!

O projektu

Naziv projekta:
Energetski efikasne škole – naša deca zaslužuju to


Glavni partner (ime/država)


Tehnološka srednja stručna škola „Marija Kiri“, Pernik

Naši partneri


Univerzitet u Nišu, Mašinski fakultet Niš

Osnovni prioritet


2: Povećanje kapaciteta za zajedničko planiranje, rešavanje problema i razvoj Oblast delovanja
2.2: Održivi razvoj kroz efikasno korišćenje regionalnih resursa

Trajanje (u mesecima)


12

Ukupan budžet (u evrima)


133.933

Ciljevi projekta


Globalni cilj projekta:
Podsticanje održivog razvoja i postizanje opšteg dobra na lokalnom nivou stvaranjem preduslova za uvođenje energetske efikasnosti u školama.

Ciljevi projekta:
• Objašnjenje smisla i osnovnih koncepata energetske efikasnosti
• Podizanje svesti o ekološkim, energetskim i ekonomskim prednostima primena mera energetske efikasnosti u školama
• Objašnjavanje veza potrošnje energije, zaštite životne sredine i održivog razvoja
• Transfer znanja o projektima o energetskoj efikasnosti i izrada evaluacija za donosioce odluka, kao i izrada besplatnog, inovativnog i jednostavnog, internet, softverskog alata koji olakšava ove procese.
• Objašnjavanje mera za poboljšanje energetske efikasnosti u školama.

Projektne aktivnosti


1. Upravljanje projektom

Projektni tim će imati Menadžera projekta (vođu projekta), dva koordinatora (BG & RS), dvojicu knjigovođa (BG & RS) i jednog asistenta na projektu (RS). Biće održana četiri sastanka tima za vreme trajanja projekta – prvi, na kome će biti ustanovljen kalendarski raspored aktivnosti i dodeljeni konkretni zadaci i ostala tri na početku svakog tromesečja, za planiranje, koordinaciju i praćenje napredovanja u radu na projektu. Oba koordinatora su odgovorna za svakodnevnu koordinaciju odgovarajućih aktivnosti u njihovim zemljama, organizaciju i omogućavanje pripreme izveštaja sa svih projektnih događaja, kao i za direktno izveštavanje menadžeru projekta. Tim će obezbediti redovnu komunikaciju između partnera, kao i sa JTS. 2. Procedure tendera u skladu sa Praktičnim vodičem (PRAG)

Svi troškovi projekta biće raspoređeni prateći doslovno Programske propise. Iz tog razloga, jedan deo tenderskih procedura će se odvijati u skladu sa Praktičnim vodičem, kao što je navedeno u Uredbi 718/2007. Važeću tendersku dokumentaciju će kreirati spoljna ekspertiza, što će učiniti da ona bude usaglašena sa odredbama Praktičnog Vodiča i što će olakšati tender, dodelu ugovora i dati najbolje rezultate i izveštaje. Slični troškovi će biti grupisani u okviru odgovarajućih usluga ili u postupku snabdevanja. Detaljni projektni zadatak i/ili tehničke specifikacije će se razvijati u skladu sa očekivanim rezultatima projekta i njihovim pokazateljima.

3. Sprovođenje ankete među učenicima Ova aktivnost će biti dodeljena eksternoj organizaciji sa ciljem da anketira učenike kako bi se dobio uvid o nivou njihove svesti u vezi sa temama, kao što su energetska efikasnost, zaštita životne sredine, održivi razvoj itd. Učesnici u istraživanju će biti uključeni u budućim radionicama projekta, koje se odnose na energetsku efikasnost, zaštitu životne sredine i održivi razvoj. Rezultati istraživanja će biti objavljeni u toku radionica, kao i na završnoj konferenciji i sajtu projekta na bugarskom, srpskom i engleskom jeziku.

4. Analiza podataka o potrošnji energije
Ova aktivnost će biti dodeljena spoljnim organizacijama u cilju prikupljanja i analize podataka o potrošnji energije u svim niškim školama iz Niškog regiona, kako bi se dobio uvid o potrošnji energije i nivou efekta staklene bašte.

5. Razvoj softvera za evaluaciju postignutih koristi
Ova aktivnost će biti dodeljena eksternim organizacijama u cilju prikupljanja i analize podataka o potrošnji energije u svim školama u Nišu i Perniku, kako bi se dobio uvid u potrošnju energije i nivou efekta staklene bašte. Ova aktivnost će biti pod nadzorom Mašinskog fakulteta u Nišu, mada će oba partnera doprineti procesu razvoja obezbeđivanjem ekspertize i ulaznih informacija za svoj grad.

6. Razvoj, aktiviranje i održavanje zajedničkog veb sajta za energetsku efikasnost u školama
Sajt će biti hostovan na domenu Mašinskog fakulteta Niš, Univerziteta u Nišu. Svi materijali i proizvodi projekta biće tamo objavljeni na srpskom, bugarskom i engleskom jeziku. Nakon završetka projekta, Fakultet će nastaviti da održava ovaj sajt i ažurira informacije na njemu. Informacije će biti dostupne široj javnosti. Svi EU zahtevi vidljivosti će biti potpuno ispunjeni.

7. Izrada brošure za učenike o važnosti energetske efikasnosti u školama
Cilj brošure je da podigne svest o energetskoj efikasnosti i zaštiti životne sredine učenika i njihovih profesora.

8. Izrada brošure o energetskim, ekološkim i ekonomskim prednostima mera energetske efikasnosti u školama i identifikacija projekta Cilj brošure je transfer znanja donosiocima odluka (lokalne vlasti i direktori škola) o pomenutim temama.

9. Radionica o važnosti energetske efikasnosti i zaštiti okoline u školama
Cilj ove aktivnosti je da poveća svest o energetskoj efikasnosti i zaštiti životne sredine među učenicima i njihovim profesorima. Tema ove radionice će biti odabrana da odgovori na pitanja postavljena učenicima u anketi. Učesnici radionice će biti učenici koji su učestvovali u istraživanju. 10. Radionica o identifikaciji projekta energetske efikasnosti u školama Tokom ove radionice, učesnici (donosioci odluka) će biti obavešteni o rezultatima analize potrošnje energije i obučeni da koriste razvijeni softver za evaluaciju postignutih koristi.

11. Informativne i promotivne aktivnosti
Mere za obezbeđivanje publiciteta i vidljivosti vršiće se u skladu sa važećim odredbama Zajednice i moraće da ispune odgovarajuće uslove. One će biti sprovedene od strane oba partnera u skladu sa podelom zadataka u određenom mestu i terminu. Svi materijali će biti proizvedeni u Bugarskoj i Srbiji i biće distribuirani učesnicima u projektu u svim projektnim aktivnostima u obe zemlje. Biće održane dve konferencije – jedna na otvaranju i jedna na zatvaranju. U isto vreme svi štampani, objavljivani materijali, među njima i posteri projekta na bugarskom i srpskom jeziku, će posedovati oznake u skladu sa zahtevima vidljivosti, kao i specijalno kreiran logo projekta koji ukazuje na energetsku efikasnost.

Rezultati projekta


• Softver za evaluaciju postignutih koristi,
• Brošura za učenike o važnosti energetske efikasnosti u školama i generalno,
• Brošura o energetskim, ekološkim i ekonomskim prednostima mera energetske efikasnosti u školama i identifikacija projekta

Ciljne grupe


• Korisnici školskih prostorija: učenici, nastavnici i ostalo osoblje;
• Donosioci odluka: direktori škola, predstavnici lokalnih vlasti (energetika, zaštita životne sredine i obrazovanje).

Najave


Treći projektni sastanak

Datum: 9. - 10. Oktobar 2014.
Lokacija: Niš, Srbija
Tema: Treći sastanak oba projektna tima


Drugi sastanak o projektu

Datum: 4. Jun 2014.
Lokacija: Pernik, Bugarska
Tema: Drugi sastanak oba projektna tima


Press konferencija otvaranja u Perniku

Datum: 15. April 2014.
Lokacija: Pernik, Bugarska
Tema:Press konferencija otvaranja u Perniku